08.01.2025 Uncategorized

Kuidas ennast Tööinspektsiooni kontrolliks ette valmistada?

Tööinspektsioon avaldas taas valimi ettevõtetest, keda plaanitakse sel aastal kontrollida.

Valimi avalikustamine annab tööandjale võimaluse üle vaadata, kas töökeskkond on ohutu ning nõutele vastav.

Anname juhiseid, kuidas ennast Tööinspektsiooni kontrolliks ette valmistada ja muidugi eelkõige tagada seeläbi ohutum töökeskkond.

Veenduge, et Teie ettvõttes on:

  • Töökeskkonna riskianalüüs ja kirjalik tegevuskava terviseriskide vähendamiseks. Loe lähemalt meie artiklist. Kui Teie ettevõttes teostatakse kaugtööd, ärge unustage ka kaugtööriskide hindamist.
  • Ohutusjuhendid: tehtavale tööle ja kasutatavale töövahendile.
  • Kemikaalide ohutuskaardid. Kui kemikaali pakendil on piktogramm ohusümboliga, on tegemist ohtliku kemikaaliga.
  • Esmaabikorraldus: määratud (koolitatud) esmaabianda(d), esmaabivahendid, vastav märgistus ning esmaabiandmise juhendmaterjal.
  • Töökeskkonnaspetsialist, kes on töökeskkonnaalaste teadmiste ja oskustega ning tunneb töötervishoidu ja tööohutust reguleerivaid õigusakte ja ettevõtte töötingimusi.
  • Töökeskkonnavolinik: ettevõttes, kus töötab 10 või rohkem töötajat, valivad töötajad enda hulgast ühe töökeskkonnavoliniku. Koostage valimistest ka protokoll.
  • Töökeskkonnanõukogu: Vähemalt 150 töötajaga ettevõttes moodustatakse tööandja algatusel töökeskkonnanõukogu, kus on võrdselt tööandja määratud esindajaid ja töötajate valitud esindajaid.

Tööandja korraldab töökeskkonnavolinikule ja töökeskkonnanõukogu liikmele tema kohustuste täitmiseks vajaliku koolituse kahe kuu jooksul tema valimisest arvates.

Vajaliku koolituse leiad SIIT

  • Korraldatud tervisekontroll. Tööandja korraldab töötaja tervisekontrolli nelja kuu jooksul töötaja tööle asumisest arvates. Kui töötaja on viimase kuue kuu jooksul läbinud teise tööandja juures tervisekontrolli samade töökeskkonna ohutegurite ja sama töö laadi suhtes, võib tööandja korraldada tervisekontrolli töötaja esitatud tervisekontrolli otsuses märgitud ajal. NB! Tööandja korraldab töötaja tervisekontrolli enne bioloogiliste ohutegurite, kantserogeenide, mutageenide, plii ja selle ühendite ning asbestitolmuga kokkupuute algust ja öötöötaja tervisekontrolli enne öötööle asumist.
  • Väljastatud Isikukaitsevahendid: Tööandja annab isikukaitsevahendid ning korraldab nende hoolduse ja puhastuse oma kulul. Isikukaitsevahendite väljastamine tuleb registreerida!
  • Viidud läbi tööohutusalane juhendamine ja väljaõpe ning see registreeritud  kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Töötaja kinnitab juhendamist ja väljaõpet kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. NB! Juhendamiste registreerimisest peab üheselt selguma, milliste juhenditega töötaja tutvunud on. Väljaõppe registreerimisest peab selguma millises mahus ja millal väljaõpe korraldatud on.

Eelmisel aastal korraldasid Protect Estonia ja YourOffice ühise infohommiku, kus anti ülevaade Tööinspektsiooni tavapärasest järelevalvemenetlusest, et saaksite ennast kontrolliks paremini ette valmistada.

 

Vaadake infohommikut järele SIIT